KONFERENCJA BIM – KRAKÓW 2022

5 Miesięcy temu zakończyła się kolejna edycja konferencji BIM , która odbyła się w Krakowie pod nazwą „ Projektowanie Przyszłości”.
Wystapienie na konferencji BIM Krakow 2022

Przedstawiciele z każdej powiązanej branży mieli okazję dzielić się wiedzą i doświadczeniem, więc na imprezie nie zabrakło również Architube.
Staramy się brać udział we wszystkich edycjach, niestety pandemia pokrzyżowała plany organizatorom i w latach 2022/2021 impreza się nie odbyła.

Światowy kryzys nie wpłynął jednak na branżę budowlaną, która w ostatnimi czasy triumfowała wysokie wzrosty. Pośrednio wpłynęło to również na Konferencję BIM, która mogła cieszyć się bardzo dużą frekwencją po długiej przerwie.

W pierwszym dniu odbyło się 11 spotkań z prelegentami, którzy przedstawili słuchaczom przemyślenia , doświadczenia i pomysły. Wieczorem odbyło się afterparty poświęcone celebracji jubileuszu powstania stowarzyszenia BIM Klaster gdzie w swobodnej atmosferze uczestniczy mogli rozmawiać o branżowych aspektach i wymieniać spostrzeżeniami.

Ostatni dzień Konferencji BIM skupił się na przekazywaniu informacji z zakresu cyfrowych narzędzi oraz ich wykorzystaniu w inżynierii i projektowaniu. Podczas warsztatów można było zapoznać się w systemami prezentowanymi przez przedstawicieli kilku firm, m.in. Sławomira Hałata i Darię Kosmalę z Benltey Systems, Wojciecha Jędrosza z G-4-BIM , Hannę Pacynę z firmy Datacomp czy Karola Janeczko z z TMSYS.

Poniżej znajdą znajdziecie kilka ciekawostek zaprezentowanych podczas Konferencji BIM:

„Zastosowanie skaningu laserowego w procesie inwestycyjnym”

Zagadnienie omówione przez Michała Grasteckiego dotyczyło realizacji prac na terenie huty ArcelorMittal. Podobnie jak w przypadku wszystkich naszych realizacji skanery okazały się nieocenionym narzędziem, które pozwoliło przeprowadzić pomiary w szybki i łatwy sposób.
Kolejnym krokiem było połączenie chmury punktów gdzie prowadzący zwrócił uwagę na wymaganą  dokładność w odwzorowaniu wysokości i położenia obiektów dla właściwego zobrazowania modelu.

Wkład producentów materiałów i wyposażenia w rozwijaniu bazy danych BIM i odwrotnie, czyli jak BIM pozwala rozwijać biznes.

Uczestnicy Konferencji BIM mogli dowiedzieć się jakie możliwości daje ta technologia w dotarciu do potencjalnych klientów, ale także przekonać się jak ta tematyka jest na obecną chwilę zaniedbana i co warto zrobić , aby ją rozwijać. Krzysztof Adach zaprezentował BIM jako nowe medium, dzięki któremu można wypromować swoje produkty. Niemniej istnieje kilka kwestii, które trzeba opracować. Największym wyzwaniem nie będzie stworzenie bazy danych w formie, która będzie kompatybilna z BIM, czy stworzenie dokładnych modeli, które odwzorują faktyczne wymiary i kształty, ale zrobienie tego w formie biblioteki minimalistycznej pod względem objętości cyfrowej.

Prowadzący podczas Konferencji BIM zwrócił uwagę na unikanie przesadnego realizmu produktów, bo choć model będzie wyglądał perfekcyjnie to jego rozmiar już nie koniecznie. W przypadku wieloelementowych modeli , gdzie powielamy dany produkt często po kilkadziesiąt razy, liczy się każdy bajt danych jaki możemy zaoszczędzić. Stąd też istotny jest kompromis jaki należy zachować oferując swój produkt w  zdigitalizowanej wersji.

BIM na tle Czwartej Rewolucji Przemysłowej:

Prezentacja przestawiona przez Pawła Krecza zaczęła się od stwierdzenia, że „informacja stała się nową walutą”. Biorąc pod uwagę przepływ danych , który  rośnie rok do roku w niewiarygodnym tempie, a nasze dane są przetwarzane niemal na każdym kroku trudno się nie zgodzić, że odpowiednio skumulowana i skatalogowana wiedza stanowi nieocenioną wartość.
W czasach trwającej transformacji cyfrowej przejście na nowoczesne systemy i pionierskie rozwiązania w zakresie technologii staje się nieuniknionym etapem każdej branży, także w budownictwie. Coraz popularniejsze stają się rozwiązania takie jak rozszerzona rzeczywistość oraz cyfrowy bliźniak, jak również druk 3D, który w ostatnich latach wszedł w zupełnie nowy wymiar.
Prowadzący podczas Konferencji BIM opowiedział również o metodzie DfMA 70-60-30, symulacjach, RFID oraz kilku innych ciekawostkach, z których wszystkie dawały jasny przekaz o tym, że budownictwo staje się coraz bardziej nowoczesne.

Może Ci się spodobać